Proč konopí léčí a co je endokanabinoidní systém?

Abyste pochopili základní princip, je třeba si uvědomit nejzákladnější fakta o endokanabinoidním systému, kanabinoidech, homeostází a Entourage efektu.

Endokanabinoidní systém těla

Každý savec včetně člověka má vlastní endokanabinoidní systém, stejně jako má nervový nebo imunitní systém. Tato centrální receptorová soustava je součástí mnoha orgánů nebo vnitřních systémů a má vliv na široké spektrum biologických procesů.

Endokanabinoidní systém vyžaduje k optimálnímu fungování tělu vlastní endokanabinoidy. Nejznámějším je anandamid. O jeho objevení se významně přičinil významný český vědec Lumír Hanuš. Pokud tělo nemá endokanabinoidů dostatek, systém nepracuje správně a to se projevuje zdravotními obtížemi. Na základě mnoha studií je prokázáno, že rostlinné fytokanabinoidy z konopných rostlin jsou s endokanabinoidním systémem kompatibilní a můžou je alespoň z části nahradit. Dva hlavní receptory, které tvoří endokanabinoidní systém jsou CB1 a CB2 a každý má vliv na jinou část těla.

Homeostáze

Homeostáze je výraz pro rovnováhu vnitřních systémů. Když jste neustále ve stresu, trpíte chronickým onemocněním nebo vám chybí kvalitní spánek, je endokanabinoidní systém narušen a nefunguje správně.

Deficity ve fungování se mohou projevit méně či více závažnými zdravotními problémy. Je známo, že kanabinoidy působí i na další receptory mimo endokanabinoidní systém. Rostlinné kanabinoidy tedy simulují funkci endokanabinoidů a napomáhají tak udržovat endokanabinoidní systém v rovnováze. A přesně to Vaše tělo potřebuje.

Fullspectrum x Entourage effect

Dle aktuálních vědeckých studií se účinnost kanabinoidů může až několikanásobně zvýšit při podání ve formě plnospektrálního (fullspectrum) výtažku s obsahem dalších biologicky aktivních látek nacházející se v rostlině konopí. Tento jev je popsán jako Entourage effect.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *