Kannabis je rostlina, jejíž fyziologie se může dramaticky změnit, pokud je vystavena nízkým teplotám. To se může projevit na řadě různých úrovní, od změny vzhledu rostliny až po ovlivnění její celkové produkce cannabinoidů. Tyto změny jsou často způsobeny tím, že rostlina se snaží chránit před škodlivými účinky chladu. Je zajímavé, jak dochází k přizpůsobení rostlin – od barvy listů až po tvorbu pryskyřic - a to vše je snaha o přežití v drsných podmínkách.
Jednou z nejvíce viditelných změn, které můžete pozorovat u kannabisové rostliny vystavené chladu, je změna barvy listů. Listy se mohou začínat měnit na fialovou, modrou nebo dokonce černou. Toto je reakce na chlad, který omezuje schopnost rostliny absorbovat chlorofyl, což je pro rostliny důležité pro fotosyntézu. Za tímto jevem stojí antokyany, látky které způsobují změny v odstínu barvy rostlin. Ale nebojte se, toto barevné rozehrání většinou nepoškodí samotnou rostlinu a může přinést jedinečné odstíny a chuť vašemu produktu.
Kromě změn vzhledu může chlad také ovlivnit jejich schopnost produkovat cannabinoide a terpeny. Tyto složky jsou zodpovědné za léčivé, ale i psychoaktivní účinky konopí. Jsou tvořeny v pryskyřičných žlázách, které se nachází na listech a květech rostliny. Pokud je rostlina vystavena nízkým teplotám, může to omezit schopnost těchto žláz produkce těchto cenných složek, které dávají konopí jeho jedinečné vlastnosti a aromata.
Jednou z věcí, které mě fascinují na rostlinách, je jejich schopnost se přizpůsobit a bránit se proti nepříznivým podmínkám. V případě nízkých teplot musí rostlina konopí přijmout určité obranné strategie, aby se ochránila. Jednou z nich je tvorba pryskyřice, která obsahuje cannabinoide a terpeny. Tyto pryskyřičné vrstvy slouží jako jakýsi 'izolační kabátek', který pomáhá uchovat teplotu rostliny a zároveň tvoří bariéru proti přímému kontaktu s chladným vzduchem.
Chlad může také ovlivnit metabolismus konopí. Rostliny se musí snažit udržet své životní procesy při nízkých teplotách, což znamená, že musí vynaložit více energie. Toto může vést k pomalejšímu růstu a může také omezit schopnost rostliny produkovat energii prostřednictvím fotosyntézy. Například v podzimních měsících, kdy dny začínají být kratší a teploty klesají, může růst konopí zpomalit nebo úplně zastavit.
Ano, konopí je v podstatě tropická rostlina, ale nenechte se tím odradit. S trochou plánování a přípravy můžete pěstovat konopí i v chladném podnebí a dosáhnout úspěchu. Prvním krokem je výběr správných odrůd. Některé odrůdy konopí jsou odolnější vůči chladu než jiné, takže do nějakého výzkumu se rozhodně vyplatí investovat. Dále je důležité pravidelně sledovat teplotu a vlhkost ve vaší pěstírně, abyste byli připraveni přijmout potřebná opatření, pokud teplota klesne pod určitou úroveň.
A teď k mojí vlastní zkušenosti, kterou jsem slíbila podělit se s vámi. Moje první zkušenost s pěstováním konopí byla během zimy. Stalo se to tak trochu neplánovaně a musím říci, že to byla velká výzva. Ale i přes mrazivé podmínky a několik nepředvídatelných problémů, za které mohl chlad, jsem se nevzdala. Sledovala jsem rostliny pečlivě, dodržovala všechny rady o pěstování v chladu a nakonec se mi podařilo vypěstovat krásné, zdravé rostliny - byly sice malé a jejich výnos nebyl tak vysoký jako by mohl být za ideálních podmínek, ale přežily a gave to me. A tak vám, milí pěstitelé, nabízím tento příběh jako důkaz, že i přes všechny nástrahy může být pěstování konopí v zimě úspěšné - pokud jste ochotni do toho investovat trochu úsilí a trpělivosti!
zář, 15 2023
srp, 28 2023